Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Brigáda v ICE ukazuje flow v praxi

Jan
Spěváček
16.9.2024
ICE kultura

Studenti u nás mají dveře otevřené už dlouho, a to nejen formou praxe, ale i brigád. Letošní léto u nás strávilo celkem 21 brigádníků, čtyři z nich se dostali i na projekty do zahraničí. Přečtěte si, jak Tomáš a Ondra popisují svou zkušenost a zároveň jak hodnotí jejich přínos k týmovým projektům naši kolegové.


Tomáš: Do softwaru jsem šel krůček po krůčku

Tomáš Pazour ze žďárského gymnázia nasává prostředí ICE už opravdu dlouho. Minulé léto se účastnil letního kempu automatizace a v průběhu uplynulého školního roku se účastnil kroužku PLC programování. Pod vlivem těchto zkušeností pak neváhal oslovit HR oddělení ICE a domluvil se na letní brigádu. V červenci si odpočinul, ale ve volném čase zkoušel práci v softwaru TIA Portal. Srpen už strávil v práci a svůj běžný den brigádníka popisuje Tomáš takto:

„Na osmou jsem přišel do práce a vedoucí mi zadal nějaký úkol. Ať už se jednalo o výpomoc na projektech, práci s roboty nebo testování různých modelů. Dostal jsem se například i k modelu s AI, ke správě serverů a jiným věcem. Končilo se podle práce – ve čtyři, nebo v pět.“

Tomáš oceňoval, že v práci necítil časový pres. Vždycky se mohl obrátit na svého vedoucího. Dostával ale i kontakty na jiné ICE experty, se kterými mohl své úkoly v případě potřeby řešit. Byl rád, že se dostal k robotům a PLC stroji a že měl možnost zkoušet různé simulace. Chce ve spolupráci s ICE pokračovat i nadále. V tomto školním roce dokonce povede kroužek robotiky pro žáky základních škol.


Co o Tomášovi řekl Zdeněk Ondráček, vývojář a trenér SW týmu?

„Tomáš Pazour se v roce 2023 přihlásil na letní ICE Kemp automatizace. Jako studentovi gymnázia mu byl obor automatizace trochu vzdálený, ale jeden týden v ICE vše změnil. Pak už jsme ho tu měli zaháčkovaného. Teď v létě nám pomáhal s přípravou různých častí testovacích stanic pro náš obor a na závěr brigády si vzal na starost robotické stanoviště v rámci našeho Family Day, kde učil děti základní ovládání robota přes panel, což mělo veliký úspěch. Rádi s ním budeme spolupracovat i nadále.“



Ondra: Cesta do ICE může vést i přes stánek

Zní to trochu oldschoolově, ale Ondřej Blažek, student žďárské průmyslovky, se do ICE dostal díky stánku. Ten měl ICE v jeho škole na Dni firem. Tam si vzal kontakt a pak už se domlouval přímo s lídrem týmu instalací Kubou Krejčím. Nejdříve si střihl v květnu dva týdny praxe a nakonec se domluvil na celé dva měsíce na brigádu právě na „instalaci“.

Ondra vzpomíná, jak si osahal mechanickou práci. Kvituje, že si zažil od všeho trochu – rozvaděče, montáže čehokoliv, co bylo potřeba, stavění buněk. Zažil si i výjezd, kde spolu s ostatními kolegy předělával elektriku na jedné celé lince. Své pocity shrnuje takto: „Není to vůbec špatná zkušenost. Do budoucna bych ale nemusel být nutně na montáži, ale třeba raději na konstrukci. Naučil jsem se hodně s programy – 3D modelování, Inventor, učil jsem se i ePlan, nejen základy, ale i ho přečíst.“

Práci v ICE hodnotí jako velmi pestrou. Ocenil, že se člověk musí častokrát sám zeptat, najít si práci, která je potřeba, a dotáhnout ji dokonce. Rád vzpomíná, že se dostal i k těžké manuální práci: mytí žlabů. 


A co o Ondrovi prozradil Jakub Krejčí, lídr týmu instalací?

„Hned od začátku jsem ho vzal na projekt k zákazníkovi. Do velké nové haly na výrobu chladičů do elektromobilů. Musel to být pro něj šok oproti praxi ve škole. Ale ničeho se nezalekl. Brzy se ukázalo, že je to šikovný kluk a s prací elektromontéra si poradí. Když něco nevěděl, tak se ptal. Zajímaly ho souvislosti, jak co funguje. Jako brigádník se osvědčil a věřím, že bude spolupráce dále pokračovat.“